کنفرانس جوانان  و حکومت که به ابتکار نهاد مدنی حرکت سفید از چندین ماه  بدینسو طرح ریزی شده بود و جوانان آگاه و فعال از 34 ولایت کشور در آن دعوت گردیده بودند، طبق وعده به روز سه شنبه مورخ 7 قوس 1396 هــ.ش مطابق 28 نوامبر 2017 میلادی با حضورداشت محترم الحاج عبدالقهار عابد رئیس دفتر ریاست اجرائیه، محترم شاه  حسین مرتضوی معاون  و سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری ا.ا، محترم محمد خالد رامزی رئیس عمومی و مسئولین ارشد نهاد حرکت سفید، محترمه فوزیه کوفی عضو مجلس نمایندگان، محترمه عادله بهرام مشاور رئیس جمهور در امور جامعه مدنی، محترمه مرجان متین مشاور بانوی نخست کشور، محترم سید خلیل الله انوری مشاور ارشد شورای امنیت ملی، محترم داکتر سید علی رضا محسنی رئیس پوهنتون کاتب، محترمه منیژه رامزی استاد پوهنتون کابل، فعالان مطرح جامعه مدنی و  بیش از دوصد جوان فعال از سرتاسر کشور در تالار مرکز رسانه های حکومت در شهر کابل افتتاح گردید.

این کنفرانس سترگ و ملی که به گونه زنده از طریق تلویزیون های طلوع نیوز و آریانا نیوز پخش میشد با تلاوت آیات چند ازکلام الله مجید متبرک و با پخش سرود ملی کشور رسماً آغاز گردید، در ابتدا محترم محمد خالد رامزی رئیس عمومی نهاد حرکت سفید سخنرانی نمودند.

رئیس نهاد حرکت سفید قبل از هر سخنی از شجاعت و پایمردی نیروهای امنیتی کشور ستایش نموده و با تشویق پیهم اشتراک کنندگان و اهدای لوح تقدیر به یکتن از افسران نیروهای امنیت کشور به نمایندگی از همه این نیروها، ستایش بعمل آورد.

محمد خالد رامزی ضمن خوش آمدید به مهمانان و اشتراک کنندگان این کنفرانس، نهاد حرکت سفید را مختصراً به معرفی گرفته و در مورد اهداف این کنفرانس معلومات همه جانبه ارائه نمودند.

وی خطاب به اشتراک کنندگان به ویژه جوانان گفت  که کنفرانس جوانان و حکومت یک پروژه نبوده بلکه یک تعهد رضا کارانه اعضای نهاد حرکت سفید و  تعداد ازجوانان آگاه و فعال کشور در قبال مردم شریف افغانستان میباشد.

متعاقباً آقای رامزی حرف های خویش را در دوبخش ذیل خلاصه نموده و پیام حرکت سفید و جوانان را  اینگونه بیان داشتند.

بخش اول این سخنان که خطاب به جوانان کشور بوده ضمن پنج پیام مشخص خلاصه گردید:

1 –  شعار های میان تهی و نقد های بی مورد هیچ دردی را دو نکرده و نخواهد کرد  بنابر این جوانان باید جهت تحقق حکومتداری خوب  و مبارزه با افراطیت در کنار حکومت و نیروهای  امنیتی خود بی ایستند.

2 –  ارائه  طرح های مفید و جامع از سوی جوانان به جانب حکومت جهت بهبود وضعیت کشور.

3 – همبستگی جوانان و تلاش آنها جهت استقرار صلح و ترویج فرهنگ همدیگر پذیری.

4-  خود داری جوانان از دنباله روی  افراد نا مطلوب.

5 –  کار و تلاش همه جانبه جوانان  جهت از بین بردن ناملایمت های جامعه و زمینه سازی برای فردای روشن با تکیه به ارزش های معنوی و علمی.

بخش دوم سخنان رئیس عمومی حرکت سفید که مخاطب آن حکومت و حدت ملی بود با چند نکته ذیل خلاصه گردید.

1 –  رهبران  حکومت و حدت ملی باید از چنین برنامه های که سازنده است و میتواند به شکل واقعی آن دیدگاه های جوانان آگاه و با مسوولیت کشور را در تحقق حکومت داری خوب روشن سازد حمایت همه جانبه نمایند.

2 –  حکومت باید پالیسی ها و برنامه های خود را با توجه به  مشارکت سیاسی، مدنی و اقتصادی جوانان تدوین نموده با گماشتن جوانان تحصیل کرده و متعهد جلو فساد و خودکامه گی ها در ادارت دولتی را بیگرد.

3 –  افغانستان پس  از سالیان متمادی دموکراسی را تجربه نموده و شاهد پیشرفت ها در عرصه های مختلف بوده است، بنابر این نباید به هیچ گروه اجازه  داده شود که این دستاورد های ملت نجیب کشور را زیر سوال برده و زمینه هرج و مرج را ایجاد نمایند.

4 – حکومت مکلف است بر طبق حکم قانون اساسی افغانستان و قوانین ذیربط، انتخابات شفاف را  اعم از ریاست جمهوری و از شورای ملی  دایر نموده و اجازه ندهد تا زیر نام لویه جرگه عنعنوی قدرت به شکل میراثی به افراد و گروه های مشخص واگذار گردد.

 طبق آجندا که قرار بود محترمه بی بی گل رولا غنی بانوی  نخست کشور سخنرانی نماید اما به نسبت بروز یک کار فوری ایشان حضور یافته نتوانستند و پیام ویدیویی خویش را ذریعه  مشاور ارشد خویش محترمه مرجان متین فرستادند که برای اشتراک کنندگان پخش گردید.

در این پیام بانوی نخست فعالیت های مدنی را نوع از بیداری مردم عنوان نموده اذعان داشتند که ارتباط جوانان با حکومت یک امر حتمی است و برگزاری چنین کنفرانس ها میتواند نقش ارزنده یی را در عرصه های مختلف کشور ایفا نماید.

بانوی نخست کشور  تدویر کنفرانس جوانان و حکومت را یک آغاز بسیار نیک دانسته و این دستاورد را برای جوانان به ویژه نهاد حرکت سفید که برگزار کننده آن است تبریک گفتند.

سپس فضیلتمآب محترم الحاج عبدالقهار عابد رئیس عمومی دفتر مقام عالی ریاست اجرائیه به سخنرانی پرداخته در ابتدا سلام ها و تمنیات نیک جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی را به جوانان اشتراک کننده در کنفرانس جوانان و حکومت تقدیم نموده و بیان داشتند که رئیس اجرائیه کشور بنابر سفر به خارج از کشور نتوانستند در این کنفرانس اشتراک نمایند.

الحاج عبدالقهار عابد در سخنان خویش بر نقش جوانان تاکید نموده و اذعان داشتند که بدون مشارکت جوانان پیشرفت در هیچ عرصه ممکن نخواهد بود و برجوانان است که با آگاهی و درک اوضاع حساس کشور با حکومت همکار بوده و از طریق فشار های مدنی نواقص موجود در حکومت وحدت ملی را اصلاح نمایند.

آقای عابد اضافه نمود که جوانان میتوانند با نقد سازنده و ارائه پیشنهادت حکومت را در حل مشکلات موجود کمک نمایند.

ایشان با تائید سخنان رئیس عمومی حرکت سفید به صراحت بیان داشتند که یگانه نسل که میتواند افغانستان و مردم شریف این کشور را از بحران نجات دهد نسل جوان میباشد.

رئیس دفتر ریاست اجرائیه از حرکت سفید جهت برگزاری نخستین کنفرانس جوانان و حکومت سپاسگزاری نموده و خواستار ادامه همچون برنامه ها در آینده گردیدند.

به همینگونه محترمه عادله بهرام مشاور ارشد رئیس جمهور در امور جامعه  مدنی پیرامون موضوع صحبت نموده و کنفرانس جوانان و حکومت را گام ارزنده از سوی جوانان آگاه برای ترقی و آبادانی کشور عنوان کرد.

خانم بهرام در سخنان خویش گفت که جامعه مدنی به مثابه یک بخش فعال از جامعه مطرح بوده و باید در مسایل بزرگ کشور دخیل باشند.

وی ضمن سپاسگزاری و مبارک گویی به نهاد حرکت سفید بابت برگزاری این کنفرانس از جوانان خواستند که با کار و پیکار همه جانبه نقش خویش را در قبال میهن خویش ایفا نمایند.

بخش دوم برنامه (پنل) که توسط محترم سید علی یاسین مسلمیان معاون اجرائیوی نهاد حرکت سفید به معرفی گرفته شد با اشتراک ذوات محترم هریک:

محترم شاه حسین مرتضوی معاون و سرپرست دفتر سخنگوی رئیس جمهور؛

محترمه فوزیه کوفی نماینده مردم در ولسی جرگه؛

محترم سید خلیل الله انوری مشاور ارشد شورای امنیت ملی؛

محترم خلیل الله بکتاش معاون پالیسی و ارتباط عامه نهاد حرکت سفید؛

محترمه منیژه رامزی استاد پوهنتون کابل؛

و محترم داکتر سید علی رضا محسنی رئیس پوهنتون کاتب، آغاز به بحث نمودند.

در آغاز پنل محترم خلیل الله بکتاش معاون نهاد حرکت سفید ضمن خوش آمدگویی اعضای پنل و اشتراک کنندگان کنفرانس جوانان و حکومت  بر اهمیت موضوعات شامل پنل اشاره نموده روند کار پنل را تشریح نمود.

افراط گرایی نخستین موضوع پنل را تشکیل میداد که محترمه بانو کوفی عضو مجلس نمایندگان مسئولیت صحبت در رابطه به موضوع را داشت. خانم کوفی ضمن مفید دانستن این کنفرانس بر چالش های فراه راه جوانان اشاره نموده  عوامل افراط گرایی را برشمرده یک سلسله پیشنهادات مشخص را در زمینه ارائه نمودند.

صلح و امنیت دومین بحث این پنل بود که محترم سید خلیل الله انوری مشاور ارشد شورای امنیت ملی در رابطه به آن صحبت نمودند.

محترم سید خلیل الله انوری در رابطه به پروسه صلح معلومات داده ضمن برشمردن مشکلات موجود در فرایند صلح، بیان نمودند که افراط گرایی دینی و مذهبی یکی از چالش های فراه راه صلح بوده و ایجاب میکند که برای تحقق صلح فراگیر در کشور یک تفکر واحد در این پروسه بمیان آید.

آقای انوری از پیوستن حزب اسلامی به پروسه صلح بعنوان یک دستآورد در این عرصه یاد نموده گفت که جوانان پویا و با مسوولیت چون شما میتوانند از راه های مختلف به پروسه صلح کمک کنند.

سپس محترم شاه حسین مرتضوی معاون و سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری روی مشارکت سیاسی جوانان  در حکومت صحبت نمودند.

آقای مرتضوی ضمن ابراز خوش بینی از کنفرانس جوانان  و حکومت که به ابتکار نهاد حرکت سفید برگزار گردیده است، بر مشارکت سیاسی جوانان در بدنه حکومت تاکید نموده و در مورد حضور جوانان تحصیل کرده در نهاد های حکومتی معلومات ارائه نموده چنین بیان داشتند.

پس از 40 سال جنگ و بحران های متوالی اکنون فرصت برای تغیر  نسلی فراهم است و رئيس جمهور به رغم چالش‌ها روي نسل جوان سرمايه گذاري کرده، فرصت‌هاي مناسب را براي حضور در مديريت كلان كشور براي جوانان فراهم كرده است.
۲. جوانان عصر حاضر بايد صداي رسا داشته و آدرس مشخص داشته باشند. تا زماني‌كه نسل جوان سرگردان و فاقد آدرس سياسي باشند از آنها به حيث هيزوم سوخت در بازي‌هاي سياسي استفاده می‌شود.
۳. اكثر جريان‌هاي مطرح سياسي هرچند كه شعار حمايت از جوانان سر مي‌دهند، اما در عمل فرصت را براي حضور جوانان در رهبري احزاب سياسي فراهم نكرده‌اند.
۴. جوانان كشور از فرصت‌هاي پيش رو مانند انتخابات شوراهاي ولسوالي، پارلمان و رياست جمهوري استفاده كنند. انتخابات در شوراهاي ميثاق شهروندي نشان داد كه ٧٠ در صد جوان و ٥٠ در صد زنان شانس حضور در ساختار رهبري را دارند.
۵. جوان عصر امروز بايد داراي نقشه راه براي آينده خود باشند و مطابق به آن عمل نمايند.

به همین ترتیب محترمه منیژه رامزی استاد پوهنتون کابل یکی از اعضای حاظر در پنل بوده که پیرامون مشارکت مدنی و اجتماعی جوانان صحبت نمودند.

بانو منیژه  رامزی ضمن  اشاره بر چالش های ماهیتی در نهاد های جامعه مدنی بر همسویی جوانان و فعالان مدنی تاکید نمود.

بانو رامزی  نقش جوانان را در اجتماع بسا مهم خوانده و بر مشارکت سیستماتیک آنها به منظور منسجم ساختن آواز جوانان برای ایجاد اصلاحات بنیادی تاکید ورزید.

از سوی هم داکتر علی رضا محسنی رئیس پوهنتون کاتب طی صحبت خویش وضعیت اقتصادی کشور را بصورت اجمال به بررسی گرفته چالش ها و راه حل های را برای پیشرفت و ترقی کشور پیشنهاد نمود.

وی خطاب به جوانان گفت که هر جوان باید در رشته مورد نظر خویش به یادگیری تخصص پرداخته و با مسایل مذبور  بشکل تخصصی برخورد نماید.

در ختم پنل موضوعات  فوق الذکر توسط خلیل الله بکتاش معاون پالیسی و ارتباط عامه نهاد حرکت سفید جمع بندی گردیده و از اشتراک کنندگان اظهار سپاس صورت گرفت.

در بخش سوم برنامه شرکت های محترم داخلی الکوزی، المنزه و فیصل سعید که در بعضی موارد افتتاحیه کنفرانس جوانان و حکومت را حمایت مالی نموده بودند، از سوی محترم عبدالنصیر رشتیا معاون مالی و اداری و تعداد از اعضای رهبری نهاد حرکت سفید با اهدای لوح تقدیر مورد ستایش قرار گرفتند.

افتتاحیه کنفرانس جوانان و حکومت با اخذ عکس های گروپی و توزیع تصدیق نامه ها به اشتراک کنندگان خاتمه یافت.

قرار است بزودی این کنفرانس با محوریت موضوعات مختلف و بحث های اکادمیک پیرامون پیشنهادات و ارائه راه حل ها از سوی جوانان برای رهبران حکومت در امر تحقق حکومت داری خوب در مرکز و ولایت مختلف کشور دایر گردد.

با احترام

بخش مطبوعات و روابط عامه نهاد حرکت سفید

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *